ورود

ورود به بخش ارسال محتوا

نام کاربری *
رمز عبور *
به خاطر سپردن من
چهارشنبه, 13 اسفند 1399 ساعت 10:20

طرح پایش ملی محیط کسب وکار ایران -پاییز ۱۳۹۹

بارگذاری توسط :

 بر اساس نتایج حاصل از پایش ملی محیط کسب‏وکار ایران در پاییز 1399، رقم شاخص ملی، 5/93 (نمره بدترین ارزیابی 10 است) محاسبه شده که تا حدودی از وضعیت این شاخص نسبت به ارزیابی فصل گذشته (تابستان 1399 با میانگین 6/05) بهتر است.
•    در پاییز 1399، فعالان اقتصادی مشارکت‌کننده در این پایش، به‌ترتیب سه مؤلفه
1-    غيرقابل پيش ‏بيني بودن و تغییرات قيمت مواد اوليه و محصولات
2-    بی‏ ثباتی سیاست‏ها، قوانین و مقررات و رویه‏ های اجرایی ناظر بر کسب‌وکار
3-    دشواری تأمین مالی از بانکها
 را نامناسب‌ترین مؤلفه‌های محیط کسب‌وکار کشور نسبت به سایر مؤلفه‌ها ارزیابی نموده‌اند.
•    بر اساس یافته‌های این طرح در پاییز 1399، استان‌های چهارمحال و بختیاری، سیستان‌وبلوچستان و گلستان به‌ترتیب دارای بدترین وضعیت محیط کسب‏وکار و استان‌هاي سمنان، زنجان و آذربایجان غربی به‌ترتیب دارای بهترین وضعیت محیط کسب‏وکار نسبت به سایر استان‌ها ارزیابی شده‌اند.
•    براساس یافته¬های طرح، میانگین ظرفیت تولیدی(واقعی) بنگاه‌های اقتصادی شرکت کننده در طرح در فصل پاییز معادل 40/80 درصد بوده که نسبت به همین میزان در تابستان گذشته (37/31 درصد)، با افزایش تقریبی 3 واحدی مواجه شده است.
•    فعالان اقتصادی به طور متوسط، میزان تاثیر کرونا بر کسب‌وکار را 6/49 ارزیابی نمودند. لازم به ذکر است که شاخص کل کشور ، شاخص استانی و سایر شاخص ها نیز در این فصل با درنظرگرفتن این عامل محاسبه و گزارش شده اند.

چهارشنبه, 13 اسفند 1399 ساعت 10:14

طرح شاخص مدیران خرید( PMI)- بهمن ۱۳۹۹

بارگذاری توسط :

شامخ کل اقتصاد- دوره هفدهم
شامخ کل اقتصاد (53.73) نسبت به دی ماه(48.83) افزایش قابل توجهی داشته و از ابتدای شروع طرح در کل اقتصاد، بیشترین نرخ این شاخص را ثبت کرده‌است.
 شاخص میزان فعالیت‌های کسب وکار (56.71) نسبت به دی ماه (50.01) افزایش قابل توجهی داشته است. این شاخص در تمامی بخش های کشاورزی، خدمات، صنعت و ساختمان، بهبود نسبت به دی¬ماه را نشان می‌دهد.
 شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان (53.43) برخلاف دی ماه (43.99)، به میزان قابل توجهی افزایش داشته و بیشترین میزان خود را از ابتدای شروع طرح ثبت کرده‌است. بخش صنعت در میان سایر بخش‌ها بیشترین مقدار افزایش این شاخص را داشته‌است.
شاخص میزان فروش کالاها یا خدمات (53.72) نسبت به دی ماه (47.86) روند افزایشی داشته‌است و طی 9 ماه گذشته بیشترین مقدار خود را به ثبت رسانده‌است. این شاخص در همه بخش¬ها افزایش داشته‌است.
شامخ صنعت-دوره بیست و نهم

شاخص مدیران خرید صنعت در بهمن ماه 58.34 است، این شاخص که طی 9 ماه گذشته بیشترین مقدار خود را به ثبت رسانده‌است، نشان دهنده رونق در اکثر فعالیت‌های صنعتی در این ماه است.
 شاخص موجودی مواد اولیه (50.93) برای اولین بار طی 29 ماه گذشته از ابتدای شروع طرح شامخ در بخش صنعت، عدد بالای 50 را تجربه کرده‌است. اگرچه وضعیت این شاخص نسبت به ماه قبل بهتر شده‌است اما همچنان در بسیاری از صنایع با روند کاهشی روبروست و فقط برخی از صنایع وضعیت خوبی در تأمین مواد اولیه مورد نیاز خود دارند.
 شاخص میزان صادرات کالا (50.48) برای اولین بار طی 29 ماه گذشته بیشترین مقدار خود را داشته و برای اولین بار بیشتر از 50 شده‌است. با توجه به بالا بودن نرخ ارز، تولیدکنندگان به ویژه در صنایعی که مواد اولیه خود را از داخل تأمین می‌کنند، امکان بالاتری در رقابت قیمتی برای صادرات با سایر کشورها دارند.

چهارشنبه, 13 اسفند 1399 ساعت 10:02

طرح شاخص مدیران خرید( PMI)- دی ۱۳۹۹

بارگذاری توسط :

شامخ کل اقتصاد- دوره شانزدهم

  • عدد شامخ کل اقتصاد (48.83) هرچند همچنان وضعیت رکود در کل اقتصاد را نشان می‌دهد اما شدت رکود آن نسبت به آذرماه (47.77) کمتر شده‌ و رو به بهبود است.
  • شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان (43.99) نسبت به آذر (44.11) نیز کاهش جزئی داشته یافته و همچنان تقاضای مشتریان در کل اقتصاد به سطح مطلوب نرسیده است.
  • شاخص موجودی مواداولیه یا لوازم خریداری شده (49.47) طی 16 ماه از ابتدای شروع طرح بیشترین مقدار خود را به ثبت رسانده که بیشتر متأثر از میزان موجودی در بخش خدمات و کشاورزی ‌است.

شاخص انتظارات در ارتباط با میزان فعالیت‌ اقتصادی در ماه آینده(60.95) نسبت به  ماه گذشته(56.38) با شیب بیشتری افزایش داشته‌است و بیشترین میزان خوش­بینی به بهبود وضعیت در ماه بعد(بهمن) از ابتدای شروع طرح بوده است

شامخ صنعت-دوره بیست و هشتم

  • شاخص مدیران خرید صنعت 79 است. اگرچه همچنان فعالان اقتصادی در بخش صنعت برای سومین ماه پیاپی رقم کمتر از 50 را گزارش کرده‌اند ولیکن این شاخص روند صعودی داشته و انتظارات اکثر صنایع برای بهبود فعالیت در بهمن ماه وخروج از رکود، مثبت ارزیابی شده است.
  • شاخص مقدار تولید محصولات (48.65) نسبت به ماه قبل (50.75) تاحدودی کاسته شده که به نظر می‌رسد همراه با کاهش تقاضا و کمبود نقدینگی، تولید برخی صنایع اثرگذار نیز کمتر شده‌است.
  • شاخص میزان استخدام و بکارگیری نیروی انسانی (53.94) نسبت به دی ماه (51.0) افزایش بیشتری داشته‌است و انتظار می‌رود فعالیت اقتصادی صنایع در ماه‌های پایانی سال افزایش یابد.
  • شاخص قیمت محصولات تولیدشده (50.86) هرچند قیمت محصولات در این ماه هم افزایشی بوده ولی به کمترین مقدار خود خود طی 9 ماه گذشته رسیده است. به نظر می‌رسد کاهش تقاضای مشتریان و کاهش قیمت ارز در بازار در این موضوع نقش داشته است.
چهارشنبه, 13 اسفند 1399 ساعت 09:50

طرح شاخص مدیران خرید( PMI)- آذر ۱۳۹۹

بارگذاری توسط :

شامخ کل اقتصاد - دوره پانزدهم 

. عدد شامخ کل اقتصاد (47.77) همچنان وضعیت رکود در فعالیت‌ها را نشان می‌دهد اما شدت رکود آن نسبت به آبان (45.7) کمتر شده‌است.


 شاخص موجودی مواد اولیه یا لوازم خریداری‌ شده 46.13 نسبت به آبان (39.84) افزایش داشته به طوری که طی 14 ماه اخیر (از مهر سال گذشته) بیشترین نرخ این شاخص را ثبت نموده است
 شاخص میزان استخدام و بکارگیری نیروی انسانی 51.3 نسبت به آّبان ماه (46.11) روند افزایشی داشته‌ و طی 10 ماهه گذشته بیشترین مقدار خود را به ثبت رسانده‌است
 شاخص قیمت فروش محصولات تولید شده یا خدمات ارائه شده در آذر ماه (56.73) نرخ افزایش ملایمتری را نسبت به روند 8ماهه خود از ابتدای سال داشته است

شامخ صنعت-دوره بیست و هفتم
 شاخص مدیران خرید صنعت 49.30 است. بعد از رکود آّبان ماه(47.63)، سیگنال قویتری را نسبت به بهبود فعالیت صنایع در آذر نشان می‌دهد.
 شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان 43.51 است و با ادامه روند کاهشی یکی از کمترین مقادیر را از ابتدای سال 99 داشته است.
 شاخص قیمت محصولات تولیدشده (56.62) که از ابتدای سال با شدت زیاد در افزایش قیمت‌ها همراه بود در آذر ماه با شیب ملایم¬یتری افزایش داشته‌است.
 شاخص میزان موجودی مواد اولیه (48.92) علیرغم آنکه همچنان کاهشی است اما کاهش بسیار ملایم¬تری نسبت به آبان (42.49) دارد.

شنبه, 13 دی 1399 ساعت 15:18

طرح شاخص مدیران خرید( PMI)- آبان ۱۳۹۹

بارگذاری توسط :

       عدد شامخ کل اقتصاد (۴۵/۷) همچنان وضعیت رکود در فعالیت‌ها را نشان می‌دهد اما نسبت به مهرماه (۴۴/۴۷) اندکی بهبود را ثبت نموده است

         شاخص میزان فعالیت‌های کسب و کار (۴۶/۶۸) درآّبان نسبت به مهرماه (۴۳/۵۱) با نرخ کاهش کمتری روبرو بوده‌است. اگرچه این شاخص در بخش صنعت و ساختمان با کاهش روبرو بوده‌است اما ملایم­تر شدن نرخ کاهش بخش خدمات و کشاورزی در مجموع باعث افزایش اندک آن شده‌است

         شاخص قیمت خرید مواداولیه یا لوازم خریداری شده (۸۳/۰۹) که طی ماه‌های گذشته رکورد افزایش قیمت را شکسته بود در آبان ماه برای اولین بار طی ۷ ماه گذشته، کاهشی داشته‌است که دلیل عمده آن روند کاهش در نرخ ارز بوده‌‌است

شامخ صنعت  دوره بیست وسوم

 شاخص مدیران خرید صنعت در آبانماه (۴۷/۶۳)، طی ۷ ماه گذشته یکی از کمترین مقادیر خود را به ثبت رسانده‌است. به نظر می‌رسد تأثیر محدودیت‌های ناشی از کووید۱۹ و همچنین انتظار کاهش قیمت‌ها باعث کاهش در تقاضا و همچنین کمبود شدید در مواد اولیه و نقدینگی تولیدکنندگان، باعث رکود در این بخش شده‌است

- شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان (۴۴/۰۲) در آبان نسبت به مهر (۵۵/۴۲)، با افت قابل توجهی روبرو بوده‌است

شاخص قیمت خرید مواداولیه (۷۹/۹۰)  در آّبان نسبت به مهرماه (۹۴/۸۲) روند کاهشی را در  افزایشی قیمت‌ها طی ۷ ماه گذشته نشان می‌دهد که به دنبال تأثیر کاهش نرخ ارز اتفاق افتاده‌است. در آبان ماه، قیمت کالاها و محصولات تولیدشده نیز (۶۲/۱۲) روند کاهشی نسبت به ماه قبل(۷۲/۸۱) را تجربه نموده است

شنبه, 13 دی 1399 ساعت 15:10

طرح شاخص مدیران خرید( PMI)- مهر ۱۳۹۹

بارگذاری توسط :

شامخ کل اقتصاد- دوره سیزدهم 

• عدد شامخ کل اقتصاد (۴۴/۴۷) وضعیت رکود در فعالیت اکثر بنگاه‌های اقتصادی به خصوص در بخش خدمات و کشاورزی را نشان می‌دهد و نسبت به شهریور ماه (۴۶/۸۶ )کاهش در فعالیت بنگاه‌ها با شدت بیشتری ادامه دارد. 

• شاخص قیمت خرید مواداولیه یا لوازم خریداری شده (۹۳/۱۷)بار دیگر رکورد شکسته و در مهر بیشترین مقدار خود را طی ۱۳ماهه گذشته از ابتدای شروع طرح تاکنون داشته است.

• شاخص میزان استخدام و بکارگیری نیروی انسانی(۴۴/۵۱) نسبت به ماه قبل(۴۸/۴۶) نرخ کاهش بیشتری را داشته است که عمدتاً به دلیل کاهش استخدام در بخش خدمات ‌‌است.

• شاخص میزان فروش کالاها یا خدمات (۴۱/۸۵) همچنان نسبت به ماه قبل کاهشی است که ناشی از افزایش قیمت‌ها و در پی آن کاهش سفارشات است.

شامخ صنعت – دوره بیست و پنجم 

• شاخص مدیران خرید صنعت در مهر ماه، ۲۲/۵۲ است  و روند افزایشی البته با نرخ کمتری نسبت به ماه قبل دارد. به غیر از موجودی مواد اولیه خریداری شده سایر زیرشاخص های اصلی تعیین کننده شاخص کل، وضعیت را بهتر از ماه قبل نشان می‌دهند.

• شاخص موجودی مواداولیه خریداری شده (۴۶/۳۷) با ادامه و افزایش در شیب روند کاهشی خود طی ۶ ماه گذشته به کمترین مقدار رسیده‌است.

• قیمت مواد اولیه خریداری شده (۸۲/۹۴) طی ۲۵ ماه گذشته از شروع طرح به بیشترین مقدار خود رسیده‌است و به تبع آن قیمت فروش محصولات تولید شده (۷۴/۸۱) در مهرماه نسبت به شهریور افزایش داشته است. همچنین کمبود مواد اولیه از یک سو و نوسانات شدید قیمتی از سوی دیگر باعث شده تا تولیدکنندگان مواد اولیه مورد نیاز را در قیمت‌های بسیار بالا تأمین کنند.

صفحه1 از38

تعداد کل مطالب: 521

تعداد مطالب يک هفته گذشته: 0

تعداد مطالب امروز: 0
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account