ورود

ورود به بخش ارسال محتوا

نام کاربری *
رمز عبور *
به خاطر سپردن من

طبقه بندي هاي فرزند

شنبه, 13 دی 1399 ساعت 15:18

طرح شاخص مدیران خرید( PMI)- آبان ۱۳۹۹

بارگذاری توسط :

       عدد شامخ کل اقتصاد (۴۵/۷) همچنان وضعیت رکود در فعالیت‌ها را نشان می‌دهد اما نسبت به مهرماه (۴۴/۴۷) اندکی بهبود را ثبت نموده است

         شاخص میزان فعالیت‌های کسب و کار (۴۶/۶۸) درآّبان نسبت به مهرماه (۴۳/۵۱) با نرخ کاهش کمتری روبرو بوده‌است. اگرچه این شاخص در بخش صنعت و ساختمان با کاهش روبرو بوده‌است اما ملایم­تر شدن نرخ کاهش بخش خدمات و کشاورزی در مجموع باعث افزایش اندک آن شده‌است

         شاخص قیمت خرید مواداولیه یا لوازم خریداری شده (۸۳/۰۹) که طی ماه‌های گذشته رکورد افزایش قیمت را شکسته بود در آبان ماه برای اولین بار طی ۷ ماه گذشته، کاهشی داشته‌است که دلیل عمده آن روند کاهش در نرخ ارز بوده‌‌است

شامخ صنعت  دوره بیست وسوم

 شاخص مدیران خرید صنعت در آبانماه (۴۷/۶۳)، طی ۷ ماه گذشته یکی از کمترین مقادیر خود را به ثبت رسانده‌است. به نظر می‌رسد تأثیر محدودیت‌های ناشی از کووید۱۹ و همچنین انتظار کاهش قیمت‌ها باعث کاهش در تقاضا و همچنین کمبود شدید در مواد اولیه و نقدینگی تولیدکنندگان، باعث رکود در این بخش شده‌است

- شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان (۴۴/۰۲) در آبان نسبت به مهر (۵۵/۴۲)، با افت قابل توجهی روبرو بوده‌است

شاخص قیمت خرید مواداولیه (۷۹/۹۰)  در آّبان نسبت به مهرماه (۹۴/۸۲) روند کاهشی را در  افزایشی قیمت‌ها طی ۷ ماه گذشته نشان می‌دهد که به دنبال تأثیر کاهش نرخ ارز اتفاق افتاده‌است. در آبان ماه، قیمت کالاها و محصولات تولیدشده نیز (۶۲/۱۲) روند کاهشی نسبت به ماه قبل(۷۲/۸۱) را تجربه نموده است

شنبه, 13 دی 1399 ساعت 15:10

طرح شاخص مدیران خرید( PMI)- مهر ۱۳۹۹

بارگذاری توسط :

شامخ کل اقتصاد- دوره سیزدهم 

• عدد شامخ کل اقتصاد (۴۴/۴۷) وضعیت رکود در فعالیت اکثر بنگاه‌های اقتصادی به خصوص در بخش خدمات و کشاورزی را نشان می‌دهد و نسبت به شهریور ماه (۴۶/۸۶ )کاهش در فعالیت بنگاه‌ها با شدت بیشتری ادامه دارد. 

• شاخص قیمت خرید مواداولیه یا لوازم خریداری شده (۹۳/۱۷)بار دیگر رکورد شکسته و در مهر بیشترین مقدار خود را طی ۱۳ماهه گذشته از ابتدای شروع طرح تاکنون داشته است.

• شاخص میزان استخدام و بکارگیری نیروی انسانی(۴۴/۵۱) نسبت به ماه قبل(۴۸/۴۶) نرخ کاهش بیشتری را داشته است که عمدتاً به دلیل کاهش استخدام در بخش خدمات ‌‌است.

• شاخص میزان فروش کالاها یا خدمات (۴۱/۸۵) همچنان نسبت به ماه قبل کاهشی است که ناشی از افزایش قیمت‌ها و در پی آن کاهش سفارشات است.

شامخ صنعت – دوره بیست و پنجم 

• شاخص مدیران خرید صنعت در مهر ماه، ۲۲/۵۲ است  و روند افزایشی البته با نرخ کمتری نسبت به ماه قبل دارد. به غیر از موجودی مواد اولیه خریداری شده سایر زیرشاخص های اصلی تعیین کننده شاخص کل، وضعیت را بهتر از ماه قبل نشان می‌دهند.

• شاخص موجودی مواداولیه خریداری شده (۴۶/۳۷) با ادامه و افزایش در شیب روند کاهشی خود طی ۶ ماه گذشته به کمترین مقدار رسیده‌است.

• قیمت مواد اولیه خریداری شده (۸۲/۹۴) طی ۲۵ ماه گذشته از شروع طرح به بیشترین مقدار خود رسیده‌است و به تبع آن قیمت فروش محصولات تولید شده (۷۴/۸۱) در مهرماه نسبت به شهریور افزایش داشته است. همچنین کمبود مواد اولیه از یک سو و نوسانات شدید قیمتی از سوی دیگر باعث شده تا تولیدکنندگان مواد اولیه مورد نیاز را در قیمت‌های بسیار بالا تأمین کنند.

شنبه, 13 دی 1399 ساعت 15:07

سالنامه آماری ۱۳۹۸

بارگذاری توسط :

سالنامه آماری۱۳۹۸ به دو زبان فارسی و انگلیسی توسط مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران منتشر شد. این سالنامه اطلاعات جامع آماری بخش خصوصی کشور در سال  ۱۳۹۸ شامل آخرین اطلاعات آماری موجود در زمینه فعالیت‌ها و خدمات ارائه شده توسط اتاق ایران و همچنین نتایج حاصل از اجرای طرح‌های آمارگیری و آمارهای ثبتی مرتبط با عملکرد بخش خصوصی توسط دستگاه‌های اجرایی کشور است

سالنامه آماری ۱۳۹۸اتاق ایران از چهار بخش عملکرد اتاق ایران به عنوان پارلمان بخش خصوصی در تسهیل امور فعالان اقتصادی به شرح اقدامات و فعالیت‌های واحدهای مختلف آن اختصاص دارد. در این بخش همچنین اطلاعات اعضای اتاق به تفکیک رشته فعالیت‌های اصلی و فرعی آن‌ها ارائه شده است

در بخش دوم، آمارهای مربوط به فعالیت‌های بخش خصوصی از سازمان‌ها، دستگاه‌ها و مراکز آماری موجود گردآوری شده‌است. آمار مربوط به تعداد کارگاه‌ها، تعداد شاغلان، تعداد معادن، تعداد بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، تعداد بهره‌برداران حوزه کشاورزی و همچنین ارزش سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در بخش خصوصی کشور جزو آمار ارائه شده در این بخش است

در بخش سوم سالنامه، نتایج طرح‌های آمارگیری اتاق ایران از جمله پایش محیط کسب‌وکار، شاخص مدیران خرید در بخش صنعت و ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی اصلی مرتبط با محیط کسب‌وکار برای کل سال محاسبه و منتشر شده است

در بخش چهارم، جایگاه ایران در اقتصاد جهان بررسی شده است. این بخش که اطلاعات آن از منابع مختلف بین‌المللی از جمله مجمع جهانی اقتصاد و بانک جهانی استخراج شده، به مؤلفه‌های مربوط به انجام کسب‌وکار و مقایسه رقابت‌پذیری ایران با سایر کشورها اختصاص دارد. آمار مربوط به وضعیت صادرات و واردات، حمل‌ونقل، گردشگری، تولید نفت، فولاد، سیمان و انرژی خورشیدی نیز در این بخش آمده است

سه شنبه, 20 آبان 1399 ساعت 08:32

طرح شاخص مدیران خرید( PMI)- شهریور ۱۳۹۹

بارگذاری توسط :

 

 

شامخ کل اقتصاد- دوره دوازدهم
 عدد شامخ کل اقتصاد (۴۶/۸۶ )همچنان بر وضعیت رکودی در فعالیت اکثر بنگاه‌های اقتصادی حکایت دارد هرچند روند کاهش در فعالیت بنگاه‌ها فقط اندکی ملایمتر از مرداد ماه (۴۶/۴۳) است.
شاخص میزان فعالیت‌های کسب ‌وکار (۴۸/۹۸) بیشترین مقدار را در بین ۵زیرشاخص اصلی دارد که تفاوت محسوسی با مرداد ماه (۴۷/۵۸) نداشته است.
 شاخص موجودی مواد اولیه یا لوازم خریداری شده (۶۴/۳۵) کمترین مقدار در میان زیرشاخص‌ها و نشان دهنده کمبود مواد اولیه برای بنگاه‌های اقتصادی است که نسبت به مرداد ماه (۲۴/۴۰) ، همچنان کاهش داشته است.
شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان (۴۶/۹۳) پس از ۴ ماه روند کاهشی، با اندکی افزایش روبرو بوده است.
شامخ صنعت – دوره بیست و چهارم
عدد شامخ کل بخش صنعت (۵۴/۵۳) تا حدودی افزایش فعالیت‌های صنعتی در شهریور ماه را نشان می‌دهد که بخشی از این روند افزایشی به دلیل افزایش تولید و تقاضا نسبت به ماه قبل است که باعث شده شاخص نسبت به مرداد ماه (۴۸/۰۶) افزایش یابد.
شاخص میزان سفارشات مشتریان (۵۷/۴۸) در بین ۵ زیر شاخص اصلی نسبت به مرداد ماه بیشترین (۴۴/۲۳) افزایش را داشته است.
 شاخص موجودی مواد اولیه (۴۱/۰۱) همچنان نشان دهنده کاهش در سطح موجودی مواد اولیه است که نسبت به مرداد ماه (۴۳/۰۹) همچنان روند کاهشی دارد. در مقابل قیمت خرید مواد اولیه در شهریور ماه (۹۳/۰۸) نسبت به مرداد ماه (۸۸/۶۳) افزایش داشته است.
 شاخص مقدار تولید محصولات (۵۶/۱۷) نسبت به مرداد ماه (۴۶/۲۳) افزایش یافته ‌است. این افزایش به دنبال افزایش سفارش مشتریان و میزان فروش کالاها در شهریور ماه حاصل شده است.

 

 

 

سه شنبه, 15 مهر 1399 ساعت 12:34

طرح شاخص مدیران خرید( PMI)- مرداد ۱۳۹۹

بارگذاری توسط :

شامخ کل اقتصاد- دوره یازدهم

- عدد شامخ کل (۴۶/۴۳) همچنان بر وضعیت رکودی در فعالیت اکثر بنگاه های اقتصادی حکایت دارد .هر چند روند کاهش در فعالیت بنگاه ها فقط اندکی ملایم تر از تیرماه (۴۵/۴۷)است.

- - شاخص میزان سفارشات خرید مشتریان (۴۱/۵۳1) طی ۴ ماه گذشته کمترین مقدار را به ثبت رسانده است. بیشترین بخش تاثیر گذار در کاهش این شاخص ،افت شدید تقاضا در بخش صنعت بوده است. 

- شاخص موجودی مواد اولیه یا لوازم خریداری شده  (۴۰/۲۴) کمترین مقدار در میان زیرشاخص ها و نشان دهنده کمبود مواد اولیه برای بنگا های اقتصادی است. از سوی دیگر قیمت خرید مواد اولیه یا لوازم خریداری شده (۹۰/۲۷) نیز افزایش در قیمت مواد اولیه را نشان می دهد.

شامخ صنعت – دوره بیست وسوم 

- عدد شامخ کل بخش صنعت (۴۸/۰۶) کاهش فعالیتهای صنعتی در مرداد ماه را نشان می دهد که بخشی از این روند کاهشی به دلیل تعطیلات تابستانی بعضی از بنگاه ها در مرداد و بخشی دیگر ناشی از کاهش شدید تقاضا و فروش است که باعث شده شاخص نسبت به تیرماه (۵۵/۲۵)با کاهش شدید روبرو باشد.

- شاخص میزان سفارشات مشتریان (۴۴/۲۳) نسبت به تیرماه (۵۸/۸۵) باکاهش روبرو بوده است،کاهش این شاخص نشان دهنده تاثیر افزایش قیمت ها طی ماه های اخیر بر تقاضای مشتریان است.

- شاخص موجودی اولیه (۴۳/۰۹) همچنان نشان دهنده کاهش در سطح موجودی مواد اولیه است اما این روند کاهشی نسبت به تیرماه (۳۹/۵۳) اندکی کمتر شده است.

- شاخص مقدار تولید محصولات (۴۶/۲۳) نسبت به تیرماه (۵۶/۴۷)کاهش یافته است. این کاهش به دنبال کاهش شدید مواد اولیه در ماه های گذشته و کمبود شدید نقدینگی و همچنین کاهش میزان سفارشات مشتریان در مردادماه بوده است.

سه شنبه, 15 مهر 1399 ساعت 12:01

طرح شاخص مدیران خرید( PMI)- تیر ۱۳۹۹

بارگذاری توسط :

شامخ کل اقتصاد- دوره دهم

- عدد شامخ کل (۴۵/۴۷)نشان می دهد اکثر بنگاه های اقتصادی وضعیت فعالیت خود را نسبت به خرداد ماه اندکی بدتر (۴۸/۴۱) اعلام کرده اند .

- شاخص موجودی مواد اولیه یا لوازم خریداری شده (۳۵/۲۹) بدترین زیرشاخص بوده و طی ۳ ماه گذشته کمترین مقدار را به ثبت رسانده است و اکثرفعالان اقتصادی به شدت با کمبود مواد اولیه و لوازم مورد نیاز خود روبرو هستند.

- - شاخص میزان سفارشات خرید مشتریان (۴۶/۴) است که به علت کاهش تقاضا در بخش خدمات و ساختمان نسبت به ماه قبل (۵۱/۰۵) با کاهش روبرو بوده است.

- شاخص میزان استخدام و بکارگیری نیروی انسانی (۴۹/۳۸) نسبت به ماه قبل افزایش داشته و لیکن تبعات ناشی از همه گیری بیماری کووید۱۹ به ویژه ادامه تعطیلی ها در برخی از زیربخش های خدمات به کاهش اشتغال در تیرماه منجر شده است.

شامخ صنعت – دوره بیست و دوم

- عدد شامخ کل بخش صنعت (۵۵/۲۵) نشان دهنده بهبود فعالیت های صنعتی در تیرماه است که این روند افزایشی نسبت به خرداد ماه (۸/۵۶) اندکی با کاهش روبرو بوده است.

- شدت گرفتن روند کاهشی شاخص موجودی مواد اولیه (۳۹/۵۳) در شرایطی که شاخص میزان سفارشات مشتریان (۵۸/۸۵)نسبت به ماه قبل افزایش داشته ،تولیدکنندگان را در تامین سفارشات مشتریان و حفظ کیفیت کالاها با مشکل روبرو کرده است.

- شاخص قیمت خرید مواد اولیه (۹۴/۷۴) که بیشترین مقدار خود را تاکنون ثبت نموده علاوه بر این که برنامه ریزی تولیدکنندگان را مختل نموده با شدیدترین افزایش در شاخص قیمت محصولات تولید شده (۷۶/۱۶) نیز همراه بوده است.

سه شنبه, 15 مهر 1399 ساعت 10:20

طرح شاخص مدیران خرید( PMI)- خرداد ۱۳۹۹

بارگذاری توسط :

شامخ کل اقتصاد- دوره نهم

- عدد شامخ کل اقتصاد  (۴۸/۴۱) نشان دهنده بدترشدن  وضعیت فعالیت‌ها نسبت به ماه گذشته (۵۰/۱۷) است.

شاخص موجودی مواد اولیه خریداری شده(۴۰/۹۹)  همچنان بدترین شرایط را در میان زیرشاخص های اصلی دارد.به همراه افزایش بی رویه  شاخص قیمت مواد اولیه یا لوازم خریداری شده (۹۱/۹۴) ، فعالان اقتصادی را با سردرگمی شدید برای خرید روبرو کرده است.

-شاخص میزان استخدام و بکارگیری نیرو ی انسانی (۴۴/۷۶) نسبت به ماه قبل کاهش داشته که به دنبال تبعات  ناشی از کووید ۱۹ به ویژه ادامه تعطیلی ها در برخی از زیربخش های خدمات به کاهش اشتغال منجر شده است.

شامخ صنعت – دوره بیستم و یکم 

عدد شامخ کل بخش صنعت (۵۸/۸۰) نشان دهنده ادامه  فعالیت‌های این بخش و بازگشت شاخص به وضعیت قبل از تعطیلی های ناشی ازکووید ۱۹ است که البته با کاهش شدید مواد اولیه و افزایش بی رویه قیمت آن همراه است.

شاخص میزان تولید محصولات (۵۸/۶۹) در بخش صنعت هم بازگشت اکثر صنایع به روند قبل از شیوع کرونا را نشان می-دهد. ادامه کاهش شاخص موجودی مواد اولیه( ۴۲/۹۶)به همراه افزایش شدیددر شاخص قیمت مواد  اولیه (۹۲/۹۱)، نشان می دهد که اکثر تولیدکنندگان برای تامین هزینه های تولید ،افزایش در قیمت محصولات تولید شده (۷۳/۴۳) را در این ماه اعمال کرده اند که در صورت ادامه روند طی ماه های آتی ، با افزایش بیشتر قیمت ها نیز همراه خواهد بود.

سه شنبه, 15 مهر 1399 ساعت 10:11

طرح شاخص مدیران خرید( PMI)- اردیبهشت ۱۳۹۹

بارگذاری توسط :

شامخ کل اقتصاد- دوره هشتم

- عدد شامخ کل (۵۰/۱۷)نشان دهنده بهبود قابل توجه در وضعیت فعالیت‌ها نسبت به ماه گذشته (۲۸/۶۸) است.

-وضعیت نامناسب شاخص موجودی مواد اولیه خریداری شده(۳۷/۱۲) به همراه افزایش قابل توجه در شاخص قیمت مواد اولیه(۸۹/۰۵) از ویروس کرونا رکود در بخش‌ خدمات و کشاورزی همچنان وجود دارد که به دلیل کاهش فعالیت‌ها دراین بخش شاخص میزان استخدام و بکارگیری نیروی انسانی با افت روبرو بوده‌است.

شامخ صنعت – دوره بیستم

- عدد شامخ کل بخش صنعت (۶۳/۲۱) نشان دهنده رونق قابل توجه فعالیت‌های این بخش نسبت به ماه گذشته (۲۸/۰۶) است. البته بخشی از این افزایش مربوط به کاهش زیاد فعالیتها در فروردین ماه به دلیل ایام نوروز و تعطیلات اجباری بنگاه ها به دلیل شیوع ویروس کرونا بوده است.

- شاخص سرعت انجام و تحویل سفارش (۵۷/۲۶) در دی، بیشترین میزان شاخص در بین ۵ مولفه اصلی شامخ بوده است.

- شاخص میزان تولید محصولات (۷۱/۹۲) در بخش صنعت بعد از دو ماه رکود، با شروع دوباره فعالیت‌ها در اردیبهشت ماه نشان‌دهنده رونق در این بخش است.

- شاخص میزان استخدام و بکارگیری نیروی انسانی (۵۶/۲۴) یا شروع فعالیت در بخش صنعت نسبت به ماه گذشته (۴۲/۷۲) افزایش داشته‌است.

- با آغاز به کار دوباره بنگاه‌های بخش صنعت در اردیبهشت ماه رونق نسبی در این بخش صورت گرفته به دنبال افزایش تولید میزان استخدام نیز افزایش داشته‌است. فقط مشکل عمده در بسیاری از زیربخش‌های صنعت تأمین مواد اولیه و افزایش قابل توجه در قیمت آن است.

سه شنبه, 15 مهر 1399 ساعت 10:00

طرح شاخص مدیران خرید( PMI)- فروردین ۱۳۹۹

بارگذاری توسط :

به دلیل شرایط خاص کشور از ابتدای اسفندماه، شیوع ویروس کرونا و تعطیلی برخی از بنگاه ها به ویژه در بخش خدمات، امکان تکمیل اطلاعات برای همه واحدهای موردنظر در طرح میسر نگردید ، لذا گزارش این ماه بدون ارائه تحلیل بیشتر وبه طور خلاصه تهیه گردیده است. در مورد تعمیم نتایج طرح به ویژه در کل اقتصاد نیز با احتیاط بیشتری باید تصمیم گرفت.

بر اساس نتایج حاصل از پایش ملی محیط کسب‏وکار ایران در بهار ۱۳۹۹، رقم شاخص ملی، ۶/۰۱(نمره بدترین ارزیابی ۱۰است) محاسبه شده که تا حدودی از وضعیت این شاخص نسبت به ارزیابی فصل گذشته (زمستان ۱۳۹۸ با میانگین ۶/۰۵) بهتر است.

• در بهار ۱۳۹۹، فعالان اقتصادی مشارکت‌کننده در این پایش، به‌ترتیب سه مؤلفه

۱- غيرقابل پيش ‏بيني بودن و تغییرات قيمت مواد اوليه و محصولات

۲- دشواری تأمین مالی از بانک ها

۳- بی ‏ثباتی سیاست‏ها، قوانین و مقررات و رویه ‏های اجرایی ناظر بر کسب‌وکار

را نامناسب‌ترین مؤلفه‌های محیط کسب‌وکار کشور نسبت به سایر مؤلفه‌ها ارزیابی نموده‌اند.

• بر اساس یافته‌های این طرح در بهار ۱۳۹۹،استان‌های سیستان‌وبلوچستان، تهران و کرمان به‌ترتیب دارای بدترین وضعیت محیط کسب ‏وکار و استان‌هاي آذربایجان غربی، زنجان و مرکزی به‌ترتیب دارای بهترین وضعیت محیط کسب‏ وکار نسبت به سایر استان‌ها ارزیابی شده‌اند.

• براساس یافته های طرح، میانگین ظرفیت تولیدی(واقعی) بنگاه‌های اقتصادی شرکت کننده در طرح در فصل بهار معادل ۳۵/۵۷ درصد بوده که نسبت به همین میزان در زمستان گذشته(۴۰/۳۴ درصد)، با کاهش تقریبی ۵ واحدی مواجه شده است.

• از آنجایی که شیوع ویروس کرونا، تمامی فعالیت های اقتصادی در این فصل را تحت تاثیر قرار داده بود، در این دوره ، فعالان اقتصادی با امتیاز میانگین ۷/۱۰ ، میزان تأثیر این ویروس بر کسب و کار خود را ارزیابی نمودند. لازم به ذکر است که شاخص کل کشور ، شاخص استانی و سایر شاخص ها نیز در این فصل با درنظرگرفتن این عامل محاسبه و گزارش شده اند.

• بر اساس نتایج این پایش در بهار ۱۳۹۹، وضعیت محیط کسب‏ وکار در بخش کشاورزی (۶/۰۹) در مقایسه با بخش‌های خدمات(۶/۰۸) و صنعت (۵/۸۷) نامناسب‌تر ارزیابی شده است.

• در بین رشته فعالیت‌های اقتصادی برحسب طبقه بندی استاندارد ISIC.rev4 ، رشته فعاليت‌های

۱- سلامت انسان و مددکاري اجتماعي ۲- فعالیت حرفه‌ای، علمی و فنی ۳- حمل و نقل و انبارداری

دارای بدترین وضعیت محیط کسب‏وکار و رشته فعاليت‌های

۱- هنر، سرگرمی و تفریح ۲- اداری و خدمات پشتیبانی ۳- مالی و بیمه

بهترین وضعیت محیط کسب‏ وکار را در مقایسه با سایر رشته فعالیت‌های اقتصادی درکشور داشته‌اند.

• وضعیت محیط کسب وکار کشور برحسب تعداد کارکنان شاغل در بنگاه های بر اساس نتایج بدست آمده به صورت بنگاه های با ۶تا ۱۰ نفر کارکن (۶/۱۸) دارای بدترین وضعیت و بنگاه های با ۵۰ تا ۱۰۰ کارکن(۵/۸۳) دارای بهترین وضعیت محیط کسب وکار نسبت به سایر بنگاه ها ارزیابی شده اند.

• وضعیت محیط کسب وکار کشور برحسب سال تاسیس بنگاه اقتصادی در کارگاه‌های ۶ تا ۱۰ سال دارای بدترین وضعیت (۶/۰۸) و در کارگاه‌های کمتر از ۲سال دارای بهترین وضعیت (۵/۷۸) ارزیابی شده اند.

• بر اساس نظریه عمومی کارآفرینی شین، شاخص ملی محیط کسب ‏وکار ایران در بهار ۱۳۹۹، عدد ۶/۱۰ (عدد ۱۰ بدترین ارزیابی است) به دست آمده است که بهتر از وضعیت این شاخص در ارزیابی فصل گذشته (زمستان ۱۳۹۸ با میانگین ۶/۱۹) است. میانگین ارزیابی محیط اقتصادي عدد ۶/۳۰ است که در ارزیابی فصل گذشته عدد ۶/۳۹ حاصل شده بود و میانگین ارزیابی محیط نهادي عدد ۵/۹۳ است که در فصل گذشته عدد ۶/۰۲ ارزیابی شده بود. بر این اساس، همانند فصل گذشته محیط جغرافیایی با عدد ۵/۳۴ و محیط مالی با عدد ۸/۳۲ به ترتیب مساعدترین و نامساعدترین محیط‌ها بر اساس نظریه عمومی کارآفرینی شین بوده‌اند. لازم به ذکر است که شاخص شین به دلیل درنظر گرفتن وزن عوامل مختلف در محاسبه ، از دقت بیشتری نسبت به شاخص کل کشور برخوردار است.

همچنین در فصل بهار۱۳۹۹، میزان آسیب وارده بر کسب وکارها از شیوع ویروس کرونا در استان های اردبیل(۸/۵۵) هرمزگان(۸/۴۴)، خوزستان(۸/۱۵) و خراسان شمالی(۸/۰۰)، بیشترین مقدار و در استان های سمنان(۵/۷۵)، قم(۵/۸۵)، زنجان(۵/۹۳) و مرکزی(۵/۹۸)، کمترین مقدار نسبت به سایر استان ها توسط فعالان اقتصادی ارزیابی شده اند.

صفحه1 از6

تعداد کل مطالب: 516

تعداد مطالب يک هفته گذشته: 0

تعداد مطالب امروز: 0
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account