ورود

ورود به بخش ارسال محتوا

نام کاربری *
رمز عبور *
به خاطر سپردن من

طبقه بندي هاي فرزند

 

شاخص جهانی‌سازی KOF یک معیار جامع از جهانی‌شدن است که توسط موسسه اقتصادی KOF سوئیس در ETH زوریخ ایجاد شده است. این شاخص جنبه‌های مختلف جهانی شدن از جمله عوامل اقتصادی، اجتماعی و سیاسی را در نظر می‌گیرد. این شاخص از سال 2002 به صورت سالانه محاسبه می‌شود و بینش‌های ارزشمندی را در مورد سطح جهانی شدن در سراسر جهان ارائه می‌دهد. این گزارش مروری بر شاخص جهانی‌سازی KOF، شامل روش‌شناسی، آخرین یافته‌ها، نقاط قوت و ضعف این شاخص و دیدگاهی انتقادی در مورد سودمندی آن برای درک جهانی شدن را ارائه می‌دهد. در نهایت، پیامدهای این شاخص برای توسعه اقتصادی جهانی بررسی می‌شود. همچنین در این گزارش با توجه به آخرین یافته‌هایی که از موسسه اقتصادی KOF سوئیس در ETH زوریخ استخراج شده، میزان شاخص جهانی سازی KOF برای ده کشور برتر سال 2020، 2019 و 2018 و کشور ایران همراه با رتبه آن‌ها در قالب جدول اشاره شده است. قابل ذکر است که آخرین گزارش این موسسه در سال 2022 منتشر شده و مربوط به آمارهای سال 2020 است.

 

به طور کلی، این گزارش تجزیه و تحلیل جامعی از شاخص جهانی سازی KOF و اهمیت آن برای درک جهانی شدن در جهان معاصر ارائه می دهد، که مطالعه آن می تواند درک عمیق‌تری از ماهیت پیچیده و چندوجهی جهانی شدن و تأثیر آن بر جنبه‌های مختلف زندگی اجتماعی، اقتصادی و سیاسی به سیاست‌گذاران، پژوهشگران و تمامی علاقمندان به جهانی‌سازی دهد.

 

یکشنبه, 09 بهمن 1401 ساعت 12:08

سالنامه آماری 1397

بارگذاری توسط :

این سالنامه که به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر شده شامل آخرین اطلاعات آماری موجود در زمینه فعالیت ها و خدمات ارائه شده توسط اتاق ایران و همچنین نتایج حاصل از اجرای طرح‌های آمارگیری و آمارهای ثبتی مرتبط با عملکرد بخش خصوصی توسط دستگاه‌های اجرایی کشور در قالب جداول و نمودارهاست.

 سالنامه آماری ۱۳۹۷ اتاق ایران از چهار بخش تشکیل شده‌است. بخش اول سالنامه، با توجه به نقش مهم اتاق‌ ایران به عنوان پارلمان بخش خصوصی در تسهیل امور فعالان اقتصادی، به شرح اقدامات و فعالیت‌های واحدهای مختلف آن اختصاص داده شده‌است. در این بخش همچنین اطلاعاتی اعضای اتاق به تفکیک رشته فعالیت‌های اصلی و فرعی آن‌ها ارائه شده است.
در بخش دوم، آمارهای مربوط به فعالیت‌های بخش خصوصی از سازمان‌ها، دستگا‌ه‌ها و مراکز آماری موجود گردآوری شده‌است. آمار مربوط به تعداد کارگاه‌ها، تعداد شاغلان، تعداد معادن، تعداد بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، تعداد بهره‌‌برداران حوزه کشاورزی و همچنین ارزش سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در بخش خصوصی کشور جزو آمار ارائه شده در این بخش است.
 
در بخش سوم سالنامه، نتایج طرح های آمارگیری اتاق بازرگانی ایران ، از جمله پایش محیط کسب وکار ،شاخص مدیران خرید در بخش صنعت و ارزیابی عملکرد دستگاه های اجرایی اصلی مرتبط با محیط کسب وکار  برای کل سال محاسبه و منتشر شده‌است.
 
در بخش چهارم، جایگاه ایران در اقتصاد جهان بررسی شده‌است. در این بخش که اطلاعات آن از منابع مختلف بین‌المللی از جمله مجمع جهانی اقتصاد و بانک جهانی استخراج شده، مولفه‌های مربوط به انجام کسب‌وکار ، رقابت‌پذیری ایران و شاخص توسعه انسانی با سایر کشورها مقایسه شده است. آمار مربوط به وضعیت صادرات و واردات، حمل‌ونقل، گردشگری نیز در این بخش ارائه شده است.
یکشنبه, 09 بهمن 1401 ساعت 11:59

سالنامه آماری 1399

بارگذاری توسط :

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، به منظور ارائه اطلاعات آماري مهم و اساسي بخش خصوصی کشور و رفع نيازهاي آماري فعالان اقتصادی نسبت به تهيه، تدوين سالنامه آماری دو زبانه به عنوان یک ابزار مفید و شناخته شده در فرایندهای اطلاع-رسانی اقدام نموده‌است. سالنامه آماري اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با اهدافی به شرح زیر تهیه و منتشر میشود: 

 - ارائه تصویری جامع از عملکرد سالانه اتاق بازرگانی،
 
- ارائه تصویری از عملکرد اقتصادی سالانه اعضای اتاق ایران
 
- ارائه تصویری از وضعیت عملکرد اقتصادی سالانه بخش خصوصی کشور
 
- ارائه تصویری کلی از وضعیت محیط کسب وکار کشور
 
- ارائه تصویرسالانه کلی از وضعیت اقتصادی- اجتماعی کشور
 
-ارائه تصویری از جایگاه بین المللی ایران  در فضای اقتصادی و کسب و کار 
 
تهیه و منتشر می شود. سالنامه مجموعه‌اي از آخرين اطلاعات آماري موجود در زمينه فعالیت ها و خدمات ارائه شده توسط اتاق بازرگانی ایران، نتايج حاصل از  اجرای طرح‌های آمارگیری و آمارهاي ثبتی مرتبط با عملکرد بخش خصوصی  توسط دستگاه‌هاي اجرايي کشور در قالب جداول و نمودارها تشكيل شده‌است. سالنامه آماری از چهار بخش تشکیل شده‌است.
  بخش اول سالنامه با توجه به نقش مهم اتاق‌های بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی در تسهیل امور فعالان اقتصادی، به شرح اقدامات و فعالیت‌های واحدهای مختلف اتاق‌های بازرگانی اختصاص داده شده‌است. در نسخه جدید سالنامه، مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق بازرگانی ایران اطلاعاتی را در خصوص چارچوب اعضای اتاق، مانند تعداد اعضای اتاق به تفکیک نوع جنسیت و عضویت مدیربنگاه، بخش‌های عمده اقتصادی و رشته فعالیت‌های اصلی و فرعی اقتصادی(برحسب کدهای آیسیک دورقمی) استخراج نموده‌است. برای اولین بار در سالنامه دو زبانه 1399، اطلاعات اعضای اتاق بازرگانی با اطلاعات کارگاه های صنعتی 10 نفر کارکن و بیشتر مرکز آمار تطبیق داده شده است که تعداد 5585 عضو شناسایی شده اند که حاوی اطلاعات ارزش افزوده کارگاه‌های صنعتی 10 نفر کارکن و بیشتر، ارزش سرمایه‌گذاری، تغییرات ارزش موجودی انبار، مالیات غیرمستقیم و عوارض پرداختی، ارزش صادرات مستقیم و ارزش مواد اولیه خارجی، ارزش فروش و ارزش محصولات تولید شده کارگاه و ...  به تفکیک فعالیت و استان هستند.
  در بخش دوم سالنامه، آمارهای مربوط به فعالیت‌های بخش خصوصی از سازمان‌ها، دستگا‌ه‌ها و مراکز آماری موجود گردآوری شده‌است. از جمله در این بخش، نتایج طرح¬های آمارگیری از کارگاه‌های صنعتی و معادن در حال بهره‌برداری کشور در بخش خصوصی، استخراج و در سالنامه اتاق بازرگانی ایران منتشر شده‌است. 
  در بخش سوم سالنامه، نتایج طرح پایش ملی محیط کسب و کار که از  طریق آن، مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق بازرگانی ایران، موانع و مشکلات فعالان بخش خصوصی کشور را به صورت فصلی بررسی و شاخص¬های ملی را محاسبه می کند، برای کل سال نیز محاسبه و منتشر شده‌است.
 در آخرین بخش یعنی بخش چهارم سالنامه جایگاه ایران در سطح بین‌المللی بررسی شده‌است. برای تهیه و تنظیم آمار و اطلاعات این بخش از منابع مختلف بین‌المللی نظیر مجمع جهانی اقتصاد، بانک جهانی و.... استفاده شده‌است. در این بخش گزارشاتی آماری از جایگاه اقتصادی ایران و مقایسه آن با کشورهای منطقه و دنیا در عرصه شاخص‌های مختلف تهیه و ارائه شده‌است. 
 
 
یکشنبه, 09 بهمن 1401 ساعت 11:55

طرح شاخص مدیران خرید آذر1401

بارگذاری توسط :
 
شامخ کل اقتصاد – دوره سی و نهم
 
شاخص مدیران خرید (تعدیل فصلی نشده) برای کل اقتصاد ایران در آذر ماه عدد 49.14 محاسبه شده‌است و در مقایسه با آبان ماه رکود ملایمتری در شاخص ترکیبی کل را نشان می‌دهد. در این ماه همه مؤلفه‌های اصلی کمتر از 50 و میزان فعالیت‌های کسب و کار در محدوده مرزی50 گزارش شده‌اند.
شاخص میزان فعالیت‌های کسب‎‌وکار در آذرماه 50.51 محاسبه شده است و در مقایسه با آّبان ماه افزایش داشته است اما در مرز 50 قرار گرفته است. بیشترین کاهش در میزان فعالیت‌ها ناشی از رکود در بخش ساختمان بوده‌است.
شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان در آذر ماه (48.47) برای سومین ماه پیاپی کاهشی است، اگرچه نتایج حاکی از آن است که در مقایسه با آبان ماه (43.91) با شیب ملایم‌تری، کاهش یافته است. این شاخص در هر سه بخش کاهش داشته است اما بیشترین کاهش را بخش ساختمان ثبت کرده‌است.
شاخص موجودی مواد اولیه یا لوازم خریداری‌شده (46.41) در مقایسه با آبان (51.26) کاهش قابل توجهی داشته‌است و این شاخص در هر سه بخش صنعت، خدمات و کشاورزی و ساختمان با کاهش قابل توجهی روبرو بوده‌است.
شاخص قیمت خرید مواد اولیه و لوازم مورد نیاز (85.25) با شیب بیشتری نسبت به ماه قبل (78.49) افزایش داشته و به بالاترین مقدار خود از خردادماه رسیده‌است و شاخص قیمت محصولات تولید شده یا خدمات ارائه شده (58.58) به بیشترین مقدار 5 ماهه خود رسیده‌‌است.
شامخ صنعت – دوره پنجاه و یکم
 
شاخص مدیران خرید صنعت (تعدیل فصلی نشده) در آذر ماه عدد 51.69 به‌دست آمده‌ که حاکی از افت فعالیت‌های بخش صنعت در مقایسه با ماه قبل (52.49) است. در آذرماه در میان مؤلفه‌های اصلی بخش صنعت میزان سفارشات جدید مشتریان و موجودی مواد اولیه عدد کمتر از 50 را ثبت کرده‌اند.
شاخص مقدار تولید محصولات در آذر ماه (53.22) طی 4ماه اخیر، کمترین عدد را به ثبت رسانده و رشد کمتری در تولید صنعت وجود داشته‌است.
شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان در آذر ماه (49.10) برای سومین ماه پیاپی کاهشی است و در مقایسه با آبان، نرخ کاهش، اندکی بیشتر بوده‌است.
شاخص موجودی مواد اولیه خریداری‌شده در آذر ماه (46.53) برای پنجمین ماه پیاپی کاهشی است و کمترین مقدار 3ماهه اخیر را به ثبت رسانده‌است.
شاخص موجودی محصول نهایی در انبار در آذر ماه (54.27) همچنان افزایشی است و در مقایسه با آبان ماه با شدت بیشتری افزایش داشته ‌است.
شاخص میزان صادرات کالا در آذر ماه (47.28) برای ششمین ماه پیاپی همچنان در رکود است و به کمترین میزان 4ماهه اخیر رسیده‌است.

شاخص قیمت محصولات تولیدشده در آذر ماه (55.56) افزایش داشته و به بیشترین مقدار 6ماهه اخیر رسیده‌است.

یکشنبه, 09 بهمن 1401 ساعت 11:50

طرح شاخص مدیران خریدآبان1401

بارگذاری توسط :
شامخ کل اقتصاد- دوره سی و هشتم
 
 شاخص مدیران خرید (تعدیل فصلی نشده) برای کل اقتصاد ایران در آبان ماه 47.39 محاسبه شده است و در مقایسه با ماه قبل کاهش در میزان فعالیت‌های کسب و کارها و رکود را نشان می‌دهد. در این ماه به جز مؤلفه سرعت انجام وتحویل سفارش و موجودی مواد اولیه یا لوازم خریداری¬شده سایر مؤلفه‌های اصلی کمتر از ۵۰ ثبت شده‌اند.
 
 شاخص میزان فعالیت‌های کسب و کار در آبان ماه (46.24) کاهش داشته و از شهریور ماه1400 به کمترین میزان 15ماه اخیر (به غیر از فروردین ماه) رسیده‌است. کاهش میزان فعالیت‌ها ناشی از رکود در بخش ساختمان و خدمات و کشاورزی بوده‌است.
 
 شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان در آبان ماه (43.91) برای دومین ماه پیاپی و با شیب بیشتری کاهش داشته است. این شاخص در هر سه بخش کاهش داشته اما بیشترین کاهش را در بخش خدمات و کشاورزی ثبت کرده‌است.
 
 شاخص میزان صادرات کالا یا خدمات در آبان ماه (45.69) همچنان برای پنجمین ماه پیاپی کاهشی است و در آبان با شدت بیشتری نسبت به ماه قبل کاهش داشته‌است.
 
 شاخص میزان فروش کالاها یا خدمات در آبان‌ماه (48.21) برای دومین ماه پیاپی در رکود بوده اما شدت کاهش کمتری را نسبت به ماه قبل ثبت کرده‌است. این شاخص در بخش خدمات و کشاورزی و صنعت با کاهش همراه بوده اما فعالان بخش ساختمان افزایش فروش را به ثبت رسانده‌اند. 
 
شامخ صنعت- دوره پنجاهم 
 
 شاخص مدیران خرید صنعت (تعدیل فصلی نشده) در آبان ماه عدد 52.49 به‌دست آمده‌است، که نشان می‌دهد فعالیت‌های بخش صنعت با رشد بسیار اندکی روبرو بودند که شیب آن نسبت به مهر ماه اندکی افزایش داشته‌است. در آبان همه مؤلفه‌های اصلی شامخ بخش صنعت به غیر از میزان سفارشات جدید مشتریان و موجودی مواداولیه عدد بیشتر از 50 را ثبت کرده‌اند
 
 شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان در آبان ماه (49.86) برای دومین ماه پیاپی کاهشی است اما شدت آن نسبت به مهرماه کمتر ‌است.
 
 شاخص موجودی مواد اولیه خریداری‌شده در آّبان ماه (48.81) برای چهارمین ماه پیاپی کاهشی است و  نسبت به مهرماه با شدت بیشتری کاهش داشته که همچنان نشان دهنده کمبود مواد اولیه است.
 
 شاخص موجودی محصول نهایی در انبار در آبان ماه (53.27) همچنان افزایشی است. اگرچه شدت افزایش آن نسبت به مهرماه کمتر است. همچنان به دلیل پیشی گرفتن رشد تولید از رشد تقاضا و فروش، میزان موجودی انبار در این ماه نیز افزایش داشته‌است.
 

 شاخص میزان فروش محصولات در آبان (49.96) برای پنجمین ماه پیاپی همچنان زیر 50 ثبت شده‌است اما در مقایسه با مهرماه با شدت کمتری کاهشی است.

یکشنبه, 09 بهمن 1401 ساعت 11:47

طرح شاخص مدیران خرید مهر1401

بارگذاری توسط :
 
 
 
 
 شاخص مدیران خرید (تعدیل فصلی نشده) برای کل اقتصاد در مهر ماه 50.19 بوده‌است که در مرز رونق و رکود (50) قرار گرفته و در مقایسه با ماه قبل کندتر شدن میزان فعالیت‌ها را نشان می‌دهد. در این ماه به جز مؤلفه میزان سفارشات جدید مشتریان و موجودی مواد اولیه یا لوازم خریداری شده، سایر مؤلفه‌های اصلی بیشتر از ۵۰ بوده‌اند.
 
 شاخص میزان فعالیت‌های کسب و کار در مهرماه (51.60) با شیب کمتری در مقایسه با شهریور ماه افزایش داشته‌است. افزایش میزان فعالیت‌ها بیشتر در بخش صنعت و تا حدودی در بخش خدمات و کشاورزی بوده و در بخش ساختمان فعالیت‌ها با رکود شدید روبرو بوده‌اند.
 
 شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان در مهرماه (46.82) در مقایسه با شهریور ماه با کاهش شدیدی روبرو بوده‌است. این شاخص در هر سه بخش کاهش داشته اما بیشترین کاهش را در بخش ساختمان ثبت کرده‌است.
 
 شاخص موجودی مواداولیه و لوازم خریداری‌شده در مهر ماه (46.28) همچنان با کاهش روبرو است البته شیب کاهش نسبت به شهریور ماه اندکی کمتر شده‌است. این شاخص علی‌رغم افزایش در بخش ساختمان، در بخش صنعت و به ویژه خدمات و کشاورزی با کاهش شدید روبرو بوده‌است.
 
 شاخص میزان فروش کالاها یا خدمات در مهرماه (42.56) کمترین مقدار 14 ماه گذشته از شهریور 1400 (به غیراز فروردین ماه) را ثبت کرده‌است. شاخص مذکور در هر سه بخش اقتصادی با کاهش روبرو بوده و در بخش ساختمان بیشترین نرخ کاهش را به ثبت رسانده‌است. 
 
شامخ صنعت – دوره چهل و نهم 
 
 شاخص مدیران خرید صنعت (تعدیل فصلی نشده) در مهرماه 51.66 به‌دست آمده‌است، که نشان می‌دهد فعالیت‌های بخش صنعت با رشد اندکی روبرو بوده‌اند که شیب آن نسبت به شهریور ماه کاهش داشته‌است. در مهرماه همه مؤلفه‌های اصلی شامخ در بخش صنعت، به غیر از میزان سفارشات جدید مشتریان و موجودی مواد اولیه افزایش داشته‌اند و عدد بیشتر از 50 را ثبت کرده‌اند.
 
س شاخص مقدار تولید محصولات بخش صنعت در مهر ماه (54.86) با نرخ کمتری نسبت به شهریورماه افزایش داشته‌است.
 
 شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان در مهر ماه (45.08) نسبت به شهریورماه کاهش قابل توجهی داشته‌است.
 
 شاخص موجودی مواد اولیه خریداری‌شده در مهر ماه (49.64) اگرچه نسبت به شهریور، شدت کاهش کمتری داشته اما همچنان نشان دهنده کمبود مواد اولیه است.
 
 شاخص موجودی محصول نهایی در انبار در مهرماه (55.18) به بیشترین میزان 3ماهه اخیر رسیده‌است. به دلیل پیشی گرفتن رشد تولید از رشد تقاضا و فروش، میزان موجودی انبار در این ماه با شدت بیشتری افزایش داشته‌است.
 

شاخص میزان فروش محصولات در مهر (43.93) در مقایسه با شهریور ماه با شدت بیشتری، همچنان کاهشی است.

یکشنبه, 09 بهمن 1401 ساعت 11:44

طرح شاخص مدیران خریدشهریور1401

بارگذاری توسط :
شامخ کل اقتصاد   -  دوره سی و ششم
 
شاخص مدیران خرید (تعدیل فصلی نشده) برای کل اقتصاد در شهریور ماه ۵۲.۰۸ بوده‌است که همانند شهریور سال‌ 1400، افزایش میزان فعالیت‌ها را نشان می‌دهد و به بالاترین میزان 3ماهه اخیر رسیده‌است. در این ماه به جز مؤلفه موجودی مواد اولیه یا لوازم خریداری¬شده سایر مؤلفه‌های اصلی بیشتر از ۵۰ بوده‌اند.
 
شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان در شهریور ماه (۵۲.۸۷) پس از دو ماه پیاپی رکود، افزایش داشته و به بالاترین میزان 4ماهه اخیر رسیده‌است. این شاخص در بخش خدمات و کشاورزی با افزایش و در بخش ساختمان با کاهش سفارشات همراه بوده‌است.
 
شاخص موجودی مواداولیه و لوازم خریداری‌شده در مرداد ماه (۴۵.۲۲) همچنان با کاهش روبرو است. این شاخص علی‌رغم افزایش در بخش ساختمان، در بخش صنعت و خدمات و کشاورزی با کاهش شدید روبرو بوده‌است.
 
شاخص میزان صادرات کالا یا خدمات در شهریور ماه (۴۵.۲۴) کاهش داشته و به کمترین مقدار 3 ماهه اخیر رسیده‌است.
 
شاخص انتظارات در ارتباط با میزان فعالیت اقتصادی در ماه آینده (۵۲.۴۷) در مقایسه با مرداد ماه کاهش قابل توجهی داشته‌است. علی‌رغم انتظارات خوش‌بینانه به بهبود فعالیت‌ها در بخش صنعت، فعالان اقتصادی در بخش خدمات و کشاورزی و ساختمان انتظارکاهش فعالیت‌ها را در مهر ماه دارند.
 
  شامخ صنعت  -   دوره چهل و هشتم
 
شاخص مدیران خرید صنعت (تعدیل فصلی نشده) در شهریور ماه عدد ۵۳.۲۵ به‌دست آمده‌است، همانند سال‌های قبل در شهریور ماه میزان فعالیت‌های بخش صنعت نسبت به مرداد ماه افزایش داشته‌است. همه مؤلفه‌های اصلی شامخ بخش صنعت به غیراز موجودی مواداولیه افزایش داشتند.
 
شاخص مقدار تولید محصولات بخش صنعت در شهریور ماه (۵۵.۷۴) نسبت به مرداد ماه افزایش داشته و طبق انتظار مانند شهریور سال‌های قبل این شاخص با رشد همراه بوده‌است.
 
شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان در شهریور ماه (۵۰.۷۶) نسبت به مرداد افزایش داشته ولی همچنان نشان دهنده میزان پایین سطح تقاضاست به خصوص در مقایسه با شهریور سال‌های قبل بسیار کمتر است.
 
شاخص موجودی مواد اولیه خریداری‌شده در شهریورماه(۴۵.۰۵) اگرچه نسبت به مرداد کمی افزایش داشته اما همچنان نشان دهنده کمبود مواد اولیه است.
 
شاخص قیمت محصولات تولیدشده در شهریور ماه (۴۶.۹۵) با شیب کمتری نسبت به مرداد کاهش داشته اما همچنان یکی از کمترین مقادیر را داشته‌است. 
 

شاخص میزان فروش محصولات در شهریور (۴۷.۷۹) در مقایسه با مرداد ماه با شدت کمتری اما همچنان در رکود است.

یکشنبه, 09 بهمن 1401 ساعت 11:41

شاخص مدیران خرید مرداد1401

بارگذاری توسط :

شامخ کل اقتصاد – دوره سی و پنجم

 شاخص مدیران خرید (تعدیل فصلی نشده) برای کل اقتصاد ایران در مردادماه 48.06 بوده‌است که برای سومین ماه پیاپی کاهش داشته و نشان دهنده رکود در مرداد ماه ‌ا‌ست. در این ماه به جز دو مؤلفه سرعت انجام و تحویل سفارش و میزان استخدام و بکارگیری نیروی انسانی سایر مؤلفه‌های اصلی کمتر از 50 ثبت شده‌اند.

 شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان در مرداد ماه (42.33) برای دومین ماه پیاپی رکود داشته و به کمترین میزان طی13ماه اخیر(به غیر از فروردین ماه) رسیده‌است. این شاخص در بخش‌های خدمات و کشاورزی و صنعت با کاهش همراه بوده‌است. به عقیده فعالان اقتصادی انتظار خریداران برای مذاکرات برجام و کاهش قدرت خرید مشتریان باعث کاهش شدید میزان تقاضا شده‌است.

 شاخص قیمت محصولات تولید شده و خدمات ارائه شده (51.96) به کمترین مقدار 28 ماه اخیر از اردیبهشت99 رسیده‌است.

 شاخص موجودی محصول نهایی در انبار یا کارهای معوق در مردادماه (55.47) نسبت به ماه گذشته (57.10) کاهش جزئی داشته‌است و دارای یکی از بیشترین مقادیر خود از ابتدای شروع طرح است.

 شاخص انتظارات در ارتباط با میزان فعالیت اقتصادی در ماه آینده (63.72) طی4ماه اخیر به بیشترین میزان خود رسیده‌است که نشان دهنده انتظارات خوش‌بینانه فعالان اقتصادی به بهبود فعالیت‌ها در شهریور ماه است.

شامخ صنعت – دوره چهل و هفتم

 شاخص مدیران خرید صنعت (تعدیل فصلی نشده) در مرداد ماه عدد 48.45 به‌دست آمده‌است که طی12 ماه اخیر از شهریور 1400 (به غیراز فروردین ماه) به کمترین مقدار خود رسیده‌است و فعالان اقتصادی رکود در بخش صنعت در مرداد ماه را گزارش کرده‌اند. در مرداد ماه همه مؤلفه‌های اصلی به غیر از سرعت انجام و تحویل سفارش و میزان استخدام و بکارگیری نیروی انسانی کمتر از 50 ثبت شده‌اند.

 شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان در مردادماه (43.60) به کمترین مقدار 12ماهه خود (به غیر از فروردین ماه) رسیده‌است. صنایع پوشاک و چرم با بیشترین کاهش در میزان سفارشات روبرو بوده‌اند.

 شاخص میزان صادرات کالا در مردادماه (46.90) طی 8 ماه اخیر (به غیر از فروردین ماه) به کمترین میزان خود رسیده‌است.

 شاخص قیمت محصولات تولیدشده (44.96) طی 34ماه گذشته از آبان 98 به کمترین مقدار خود رسیده‌است.

 شاخص میزان فروش محصولات (43.01) به کمترین مقدار 12ماهه خود (به غیر از فروردین ماه) رسیده‌است.

یکشنبه, 09 بهمن 1401 ساعت 11:37

طرح شاخص مدیران خرید تیر1401

بارگذاری توسط :
شامخ کل اقتصاد -  دوره سی و چهارم
 
 شاخص مدیران خرید (تعدیل فصلی نشده) برای کل اقتصاد ایران در در تیر ماه 50.10 بوده‌است که نسبت به ماه قبل کاهش قابل توجهی داشته‌است. در این ماه دو مؤلفه میزان سفارشات جدید مشتریان و موجودی مواد اولیه یا لوازم خریداری‌شده زیر 50 ثبت شده‌اند.
 
 شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان در تیر ماه (47.14) به کمترین میزان طی 3ماه اخیر از فروردین رسیده‌است. این شاخص در بخش های خدمات و کشاورزی و ساختمان با رکود همراه بوده‌است.
 
 شاخص میزان استخدام و بکارگیری نیروی انسانی  درتیرماه (51.17) برای سومین ماه پیاپی کاهش یافته‌است. نگرانی‌ها در مورد تضعیف تقاضا به دلیل نگرانی‌های ناشی از کاهش قدرت خرید و تورم، باعث شده تا انتظارات کسب‌وکارها را پایین بیاورد و همچنین باعث کاهش خرید مواداولیه و عقب‌نشینی در استخدام شده‌است.
 
 شاخص موجودی محصول(انبار) در تیرماه(57.10) به بیشترین میزان خود از ابتدای شروع طرح رسیده‌است. 
 
شاخص میزان صادرات کالا و خدمات (46.96)، به یکی از کمترین مقادیر خود طی 9ماه گذشته(به غیر از تعطیلات فروردین ماه) رسیده‌است. 
 
 شاخص میزان فروش محصولات (46.32) طی 11ماه گذشته(به غیر از تعطیلات فروردین ماه) به یکی از کمترین مقادیر خود از شهریور ماه رسیده‌است. این شاخص در هرسه بخش اصلی اقتصاد با کاهش روبرو بوده‌است.
 
 شاخص انتظارات در ارتباط با میزان فعالیت اقتصادی در ماه آینده (50.18) طی 16ماه گذشته(به غیر از تعطیلات فروردین ماه) به یکی از کمترین مقادیر خود رسیده‌است و منعکس‌کننده انتظارات بسیار بدبینانه شرایط فعالان اقتصادی در بخش خدمات و کشاورزی در مردادماه است.
 
 شامخ صنعت -  دوره چهل و ششم
 
               شاخص مدیران خرید صنعت(تعدیل فصلی نشده) در تیر ماه عدد 53.93 به‌دست آمده‌است که طی 5 ماه اخیر(به غیراز تعطیلات فروردین ماه) به کمترین مقدار خود رسیده‌است.
 
 شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان در تیر ماه (52.04) در مقایسه با خرداد ماه با کاهش رشد شاخص روبرو بوده‌است و به کمترین مقدار 5 ماهه خود(به غیر از تعطیلات فروردین)رسیده‌است. در بخش صنعت، سایر صنایع، غذایی و پوشاک و چرم با کاهش شدید سفارشات روبرو بوده‌اند. 
 
 شاخص قیمت خرید مواد اولیه در تیرماه (68.65) شدت افزایش بسیار کمتری در مقایسه با ماه‌های قبل داشته‌است. براساس گزارش تیرماه مرکز آمار ایران نرخ تورم ماهانه تیر در مقایسه با ماه قبل 7.6 واحد درصد کاهش داشته‌است.
 
 شاخص موجودی محصول(انبار) در تیرماه (56.04) طی 9ماه گذشته از آبان به بیشترین مقدار خود رسیده‌است. به نظر می¬رسد به دنبال کاهش رشد سفارشات مشتریان و همچنین کاهش صادرات و درنتیجه پیشی گرفتن تولید از فروش، موجودی انبار افزایش یافته‌است.
 
 شاخص میزان صادرات در تیرماه (48.19) با کاهش رویرو بوده‌است. قوانین مرتبط با رفع تعهد ارزی برای صادرکنندگان باعث شده تا صادرات بسیار هزینه‌بر و عملا توجیه ناپذیر باشد. 
 

 شاخص میزان فروش محصولات در تیرماه (47.08) کمترین میزان را طی سه ماه اخیر داشته‌است. نوسانات قیمتی، پایین بودن قدرت خرید مشتریان و کاهش صادرات، کاهش فروش محصولات را به دنبال داشته‌است.

صفحه1 از12

تعداد کل مطالب: 1009

تعداد مطالب يک هفته گذشته: 1

تعداد مطالب امروز: 0
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account